Біопаливо для автомобілів – переваги і недоліки

Корисні копалини у вигляді газу, нафти, вугілля вичерпуються. Людство в пошуках нової речовини, яка буде рухати машини, і зігрівати домівки. Все більше популярним стає біопаливо. Біопаливо це один з видів альтернативного палива, яке виробляється з рослинної або тваринної сировини, продуктів життєдіяльності організмів або органічних промислових відходів.

Альтернативне паливо для автомобілів

Для двигунів внутрішнього згоряння використовуються такі види біопалива: етанол, метанол, біодизель. Кожен з цих видів має свої переваги і недоліки. В нашій країні немає цілеспрямованої програми розвитку виробництва біопалива. В інших країнах світу вже система виробництва альтернативної енергії більш налагоджена, і автомобілісти використовують біопаливо в суміші з бензином.

Перевагами біопалива є:

  • екологічність — найважливіший фактор, який запобігає засміченню навколишнього середовища вихлопними газами і продуктами внутрішнього згоряння;
  • ціна — вартість біопалива на порядок нижче бензину;
  • паливна система не засмічується, на двигуні не утворюється гар, сажа.

Недоліки хоч і невеликі, але все ж є:

  • якщо ви захочете перейти на біопаливо – доведеться почистити паливну систему;
  • двигун взимку буде грітися довше звичайного;
  • використання більшої кількості палива, але це залежить і від марки автомобіля.

Основні види біопалива

Найпопулярнішим біопаливом для автомобілів є етанол. Етанол – рідина, одержана під час переробки і бродіння сільськогосподарських культур. Найчастіше використовують кукурудзу, цукрову тростину. Але також застосовують картоплю, ячмінь, цукрові буряки – тобто ті продукти, які містять багато крохмалю або цукру який сприяє хорошому бродінню.

В основному етанол змішують з бензином у співвідношенні 10% етанолу, 90% бензину. Ця формула найчастіше зустрічається у світі, під неї не потрібно переробляти паливну систему автомобіля. Здається, що 10 % мало, але вони відіграють велику роль у збереженні навколишнього середовища. Якщо ж етанолу 90%, а бензину 10%, тоді треба змінювати всю систему автомобіля. Якщо ви володар гібридного автомобіля – тоді без проблем можете їздити на будь-якому виді палива.

Друге паливо за популярністю – біодизель. Його отримують шляхом переробки сільськогосподарських рослин, але не крохмальних або цукрових, а тих які у великій кількості містять масла. Наприклад: соя, соняшник або ріпак. Виробництво біодизеля витратніше, ніж виробництво етанолу. Треба спочатку вкласти гроші в рослини, зібрати переробити і саме переробка найбільше потребує витрат. Справа в тому, що отримане сировину – масло потрібно переетерифіціювати метанолом при температурі 60°С і нормальному тиску для отримання якісного продукту. І біодизель потрібно зберігати не більше трьох місяців – довше він розкладається.

Так само як і етанол, біодизель застосовують в суміші з дизельним паливом, теж в певному процентному співвідношенні. Але у застосуванні біодизеля переробки паливної системи не потрібно. Звичайно ці засоби для руху наших автомобілів екологічні і безпечні, але їх енергетична ефективність нижче, ніж енергія бензину або дизеля. При цьому потужність дизеля знижується, а витрата палива збільшується.

При використанні біопалива паливна система очищується через вміст спирту у біоетанолі. Етанол розчиняє гар і сажу в системі і підтримує паливну систему в чистоті. Тому перед використанням біопалива обов’язково потрібно прочистити паливну систему, із-за того що етанол розчиняє весь бруд зі стінок бензобака і коли двигун заробить – все це піде в камеру згоряння через всю паливну систему – вона просто сильно засмітиться. Тому, прочистивши систему, ви будете впевнені, що не наносите довкіллю шкоди і ваша паливна система буде перебувати в ідеальній чистоті. Звичайно, з-за цього витрата палива збільшується, але не набагато. Всього на 5-7%. Але буде економія на тому, що не потрібно чистити паливну систему, як при використанні нафтових продуктів.

Біопаливо підходить для використання на всіх марках автомобілів. При бажанні на більш сучасних моделях можна встановити спеціальний адаптер, який буде коригувати паливну суміш – справа в тому, що датчики, які контролюють витрату палива, можуть показувати, що потрібно додаткове вприскання у паливну систему, а це збільшує витрати палива. Встановлюючи адаптер перед форсункою–розпилювачем, ми зовсім не порушуємо систему автомобіля. Але адаптер досить корисна штука – він контролює кількість і час подачі палива в камеру згоряння. В автомобілях більш ранніх моделей можна використовувати біопаливо без адаптера. Вони не володіють системою автоматичного регулювання якості палива.

У багатьох розвинених державах світу створенні цілі програми з розвитку виробництва біопалива. У нас, на жаль, з цим питанням важко.